טיפול בטחורים בטכנולוגיה משולבת לייזר

לאחרונה הצטרפה ל"ארגז הכלים" הכירורגי פעולה חדשה ומבטיחה, המשלבת אנרגיית לייזר לטיפול בטחורים פנימיים. בפעולה זו, אשר מתבצעת בחדר הניתוח ובהרדמה קצרה (ולעתים אף ללא הרדמה), משתמשים במכשיר מיוחד המכיל חיישן דופלר, אשר מזהה את כלי הדם המזינים את הטחורים. ברגע שמזוהה כלי דם כזה, מוחדר אליו  סיב עדין המעביר אנרגיית לייזר מכוונת, הגורמת לסתימת כלי הדם האמור, צמצום אספקת הדם לטחור, ויצירת רקמת צלקת מקומית המקבעת את הטחור חזרה למקומו התקין בפי הטבעת. יתרונה של שיטה זו הוא בסבל המועט הכרוך בה. מרבית המטופלים משתחררים לביתם ביום הניתוח וחוזרים לפעילות יומיומית רגילה בתוך ימים ספורים. במאמרים שפרסמו מפתחי שיטה זו מאטליה ומגרמניה עולה כי בכ-80% מהמטופלים חל שיפור ניכר בסימפטומים ושיעור הסיבוכים נמוך מאוד.

טחורים הם מעין "כריות" של צברי ורידים בפי הטבעת, המשפרים את איטום פי הטבעת.  לכל אדם מצויות באזור פי הטבעת שלוש קבוצות טחורים, כחלק מהמבנה האנטומי התקין של פי הטבעת.   לעיתים קרובות, מאמצי ההתרוקנות לאורך שנים גורמים לכריות ורידיות אלו לאבד את המנח התקין שלהן בפי הטבעת. איבוד האחיזה הנכונה של הטחורים בפי הטבעת גורם לצניחתם, לגודש ורידי ולדימום לסירוגין הגורם לסבל המכונה בלשון העממית "טחורים".

מגוון גורמים נוספים יכולים גם הם לגרום להתבטאות טחורים, כולל הרגל של ישיבה ממושכת בשירותים, עצירות או שלשול כרוני, שימוש ממושך במשלשלים, גורמים גנטיים שונים והריון. סבל מטחורים מתבטא לרוב בדימום בעת יציאה, הנראה בעת ניגוב או באסלה, בבלט או נפיחות של רקמה דרך פי הטבעת בעת היציאה ולאחריה, רגישות, כאב או גרד באזור פי-הטבעת. נדיר שדמם מטחורים מגיע לכמות מסכנת חיים, אולם אם הדמם מלווה בחולשה, סחרחורות וכו', עליך לפנות לחדר-המיון בהקדם.  אם הנך נוטל תרופות לדילול הדם, עליך להודיע לרופאך.  דמם שאינו קשור ליציאות, אינו אופייני לטחורים ודורש בירור למציאת מקורו.

ישנן מגוון שיטות כירורגיות המיועדות להקל על הסבל הנגרם מטחורים. חשוב לציין כי את כל השיטות הכירורגיות משלים שינוי בהרגלי החיים הכולל ריכוך יציאות לטווח ארוך והימנעות מישיבות ממושכות בשירותים. ככלל, ניתן לומר שככל שהשיטה הכירורגית "מתונה יותר", כך ההתאוששות ממנה קלה ומהירה יותר והתוצאה לטווח ארוך ניכרות פחות, ולהפך.

רופאי קולופרו סרג'יקל גרופ עברו הכשרה על ידי ד"ר פאולו ג'ימונדו מאטליה, ממפתחי שיטה זו, ביצעו עמו ניתוחים וקיבלו תעודה המסמיכה אותם לביצוע ניתוחים אלו. חשוב לציין כי השיטה אינה מתאימה לכל מטופל עם טחורים ולכן חשוב להיבדק על ידי מומחה בתחום ולדון על אפשרויות הטיפול המתאימות.