טיפול בפיסטולה פריאנלית בחולי קרוהן באמצעות הזרקת תאי גזע

מהי מחלת הקרוהן?

מחלת קרוהן הינה מחלה דלקתית כרונית של מערכת העיכול, המזוהה עם אורח החיים המערבי ואשר שכיחותה בעולם נמצאת במגמת עליה. קרוהן הינה מחלה אשר פוגעת בעיקר במעיים, אך יכולה לפגוע בכל רקמה במערכת העיכול מהפה ועד פי הטבעת. המחלה יכולה להופיע בכל גיל, אך פוגעת בעיקר בצעירים בשנות העשרה והעשרים לחייהם. מחלה זו מאופיינת בתקופות שקטות ובתקופות של החמרה, המתבטאות בהתקפים. איכות חייהם של החולים נפגעת לא פעם באופן משמעותי בשל המחלה, מכאן חשיבותו של הטיפול התרופתי, במניעת הישנות התקפי המחלה, הבאה להפוגה וכאמור גם בשיפור משמעותי באיכות חייהם של החולים.

מהי פיסטולה פריאנלית בקרב חולי קרוהן?

מחלת קרוהן מתאפיינת בדלקת המערבת את כל דופן המעי, אשר יכולה לחדור גם לאברים סמוכים וליצור פיסטולות. פיסטולה ('נצור' בעברית) הינה חיבור שאינו תקין בין שני אברים שאינם אמורים להיות מחוברים זה לזה ומהווה סיבוך ידוע של קרוהן בצורה של פיסטולה פריאנלית. כ-25% מחולי הקרוהן יסבלו במהלך מחלתם מפיסטולה באזור הסובב את פי הטבעת – הנקרא האזור הפריאנלי. רובם של החולים בקרוהן סובלים מפיסטולות מורכבות ( בעלות מספר פיצולים, ארוכות) אשר מסבכות את הטיפול בהן.

הפיסטולות הללו, מעין מנהרות המקשרות את המעי לעור באזורים האינטימיים, מתבטאות בדלקות, ואף יכולות לגרום להפרשות וכאבים עזים ומשתקים. כאבים באים לידי ביטוי אף בפעולות יומיומיות פשוטות כמו ישיבה והליכה. מצב רפואי זה אף פוגע באיכות חייהם של החולים, רבים מהם צעירים בשנות העשרים לחייהם, ומונע מהם במקרים רבים לנהל אורח חיים רגיל, בכללו תעסוקה, זוגיות ועוד.

מהו הטיפול המתקדם החדש מבוסס תאי גזע?

לפיסטולות הפריאנליות כתוצאה ממחלת קרוהן היו קיימות עד היום אפשרויות טיפול שונות ביניהן אנטיביוטיקה, טיפולים אימונוסופרסיביים וטיפול בנוגדי  TNF, אולם כעת הצטרף טיפול חדשני ומתקדם של הזרקת תאי גזע, שפותח כמענה לטיפול בפיסטולה מורכבת בחולי קרוהן.

הטיפול מבוסס על תאי גזע הנלקחים מרקמת שומן אלוגנית, כלומר תאי גזע שמקורם ברקמות שומן משאיבות שומן קוסמטיות מתורם זר. תאי הגזע הללו מוזרקים ישירות אל דפנות הפיסטולה הפריאנלית בכדי להפחית את שיעור הדלקת ברקמה באמצעות השפעה מקומית על המערכת החיסונית. הזרקת תאי הגזע מאפשרת לרקמה חדשה לגדול ובכך להביא לסגירה של הפיסטולה. כיום הטיפול ניתן במסגרת הביטוחים הפרטיים בלבד ומועמד לכניסה לסל הבריאות 2020.