מחלת סעיפים

מה היא מחלת סעיפים?

סעיפים (דיברטיקולים) הם מעין כיסים קטנים המתבלטים מדופן המעי הגס החוצה.

מחלת סעיפים היא שם כללי למצב בו קיימים סעיפים במעי הגס שגורמים לסיבוכים שונים כמו דלקת (דיברטיקוליטיס), התנקבות המעי, היצרות, היווצרות נצור לאיבר סמוך (פיסטולה), ודימום.

מה גורם למחלת סעיפים?

הסעיפים נוצרים עקב לחץ גבוה בתוך חלל המעי שגורם לאזורים חלשים יותר בדופן המעי להתבלט החוצה וליצור כיסים. השינויים הללו במבנה דופן המעי נפוצים באוכלוסייה המערבית, ושכיחותם הולכת ועולה עם הגיל.

סעיפים שכיחים יותר בחלקו השמאלי של המעי הגס, ובעיקר בקטע הנקרא "סיגמואיד", אבל יכולים להיווצר בכל חלק של המעי הגס. נראה כי תזונה דלה בסיבים, המקובלת בעולם המערבי, גורמת לעליית לחץ בתוך המעי הגס וליצירה של סעיפים לאורך השנים.

מהם התסמינים?

רוב האנשים שיש להם סעיפים אינם חשים בכך כלל והדבר אינו מפריע לאיכות חייהם.

דיברטיקוליטיס זהו מצב של דלקת במקטע המעי המכיל את הסעיפים, שנגרמת על ידי התנקבות של אחד הסעיפים ודלקת שלו (דיברטיקוליטיס פשוטה). מצב זה יכול להתבטא בטווח רחב של תסמינים שהשכיחים הם כאבי בטן שמאלית תחתונה, חום, תחושה כללית רעה, בחילות והקאות.

במקרים חמורים יכולה דלקת כזו לגרום לסיבוכים כמו יצירת אבצס, התהוות פיסטולה לאיבר סמוך כמו שלפוחית השתן, התנקבות של המעי ודלקת מפושטת בבטן, ואז להחמרה בסימפטומים ולכאב מפושט בכל הבטן (דיברטיקוליטיס מסובכת).

סיבוכים פחות שכיחים הם דימום מאחד הסעיפים אל תוך המעי הגס שמתבטא בדימום טרי דרך פי הטבעת, היצרות של חלל המעי הגורמת לכאבי בטן ועצירות.

כיצד מאבחנים מחלת סעיפים?

בדיקת סיטי (CT) בטן ואגן היא הבדיקה השכיחה והיעילה לאבחון מחלת סעיפים על סיבוכיה. לעיתים יש לבצע קולונוסקופיה כדי לאמת את האבחנה ושלול פתולוגיות אחרות של המעי הגס כמו גידולים.

כיצד מטפלים במחלת סעיפים?

כאשר הסעיפים לא גורמים לשום תסמינים או סיבוכים, אין צורך לטפל בהם. מומלץ לשמור על כלכלה עשירה בסיבים תזונתיים כגון ירקות, לחם מחיטה מלאה וכדו' (מומלץ לקבל יעוץ דיאטנית מסודר), ולהפחית באכילת בשר אדום בכדי להאט את התקדמות מחלת הסעיפים.

כאשר ישנם כאבי בטן או סימני דלקת כמו חום יש צורך להיבדק על ידי רופא. דיברטיקוליטיס פשוטה יכולה לעיתים להיות מטופלת באנטיביוטיקה דרך הפה, אולם דלקת קשה יותר או חוסר תגובה לטיפול פומי דורשים אשפוז ואנטיביוטיקה תוך ורידית. לעתים בדיברטיקוליטיס מסובכת שהביאה ליצירת אבצס תוך ביטני יש צורך בניקוז מלעורי של המוגלה ואנטיביוטיקה תוך ורידית. במקרים הפחות שכיחים הדלקת מחמירה למרות הטיפול התרופתי, ואז יש צורך בניתוח דחוף על מנת לכרות את הקטע החולה.

מתי יש צורך בניתוח?

ניתוח דחוף אינו שכיח בחולים עם מחלת סעיפים.

במקרים של דלקת קשה ומסובכת שגורמת להתנקבות של המעי ופריצת התהליך הדלקתי לתוך חלל הבטן, או בעת דמום בלתי נשלט יש צורך בניתוח דחוף לכריתת מקטע המעי החולה.

פעמים רבות בזמן הניתוח הדחוף לא ניתן לחבר את שני קצוות המעי (שלפני ואחרי המקטע הנכרת), ויש צורך להתקין סטומה, שהיא לרב זמנית. סטומה היא לולאת מעי שיוצאת דרך דופן הבטן לעור ומסביבה שקית המוצמדת לדופן הבטן ובה נאספות היציאות. לאחר מספר שבועות, כשהאזור מחלים, ניתן לסגור את הסטומה בניתוח נוסף.

ניתוח מתוכנן מוצע פעמים רבות כאשר יש התקפים חוזרים של דלקות על רקע מחלת סעיפים, וזאת במטרה למנוע דלקות נוספות בעתיד, ולהקטין את הסיכוי לניתוח דחוף ולסטומה זמנית.

בניתוח כורתים את האזור עם הסעיפים, מתוך שאיפה לחבר את המעי שלפני אזור זה אל המעי לאחריו.  בדרך כלל תפקוד המעיים והיציאות לאחר הניתוח לא שונה במידה רבה מזה טרם הניתוח.