קשירת טחורים

קשירת טחורים מתבצעת על ידי הנחת גומיה קטנה על חלקו העליון של הטחור, באמצעות מכשיר המיועד לכך. הפעולה מתחילה בבדיקה של פי הטבעת ובהסתכלות באמצעות מכשיר הנקרא אנוסקופ (מטופלים רבים בוודאי עברו בדיקה זו קודם לכן במרפאה). כאשר הכירורג המטפל מזהה את הטחור המוגדל, הוא מניח את הגומייה על חלקו העליון. ניתן לקשור באותה פעולה טחור אחד, שניים, או את כל שלושת הטחורים, לפי העדפת הכירורג המטפל, המטופל ומצב הטחורים. מאחר שחלקו העליון של הטחור מכיל מעט עצבים של כאב, הפעולה לרוב לא כואבת במיוחד.

הגומיה המונחת בבסיס הטחור גורמת לנמק מקומי של האיזור הקשור. לאחר מספר ימים הטחור הקשור נושר ועמו נושרת הגומיה. באיזור בו היתה הגומיה נוצרת בהדרגה צלקת המושכת את הטחור למקומו בתוך התעלה האנאלית ומקטינה את זרימת הדם בתוכו. כתוצאה מכך, פוחתים הדמום והבלט של רקמת הטחורים דרך פי הטבעת. חשוב לציין כי תהליך יצירת הצלקת לוקח זמן, ומלוא השפעת קשירת הטחורים יכול להתבטא רק לאחר מספר שבועות. בכל הזמן הזה חשוב להקפיד להמשיך את כל הטיפול השמרני שניתן על ידי הכירורג המטפל, כגון ריכוך צואה וכלכלה עשירה בסיבים. קשירת הטחורים אינה מסלקת אותם ולעתים יש צורך לקושרם מספר פעמים, או להציע ניתוח, על מנת לשפר את איכות החיים.

סיבוכים אפשריים:

קשירת טחורים היא פעולה שגרתית המבוצעת בתדירות גבוהה על ידי רופאים המתמחים בטיפול בטחורים. הפעולה בטוחה למדי ושעור הסיבוכים בה נמוך. לעתים נדירות מופיעים בכל זאת סיבוכים, ויש להיות מודע להם.

 

  • כאב: לאחר קשירת טחורים יש כאב קל ותחושת אי נוחות למשך מספר ימים. במידת הצורך ניתן לקחת משככי כאבים פשוטים כגון אקמול ואופטלגין. לא מומלץ ליטול משככי כאבים המכילים אספרין או כאלה המעקבים את קרישת הדם, כמו אתופן, נורופן, אדויל. אם מופיע כאב עז שלא מגיב לטיפול פשוט, יש לפנות לכירורג המטפל או לחדר המיון.
  • דימום: מספר ימים לאחר קשירת הטחורים, בעת שהאיזור הקשור נושר, יש דימום קל, לעיתים ללא קשר ליציאה. אם מופיע דימום ניכר שגורם לתחושת חולשה, סחרחורת וכדו’, יש לפנות לכירורג המטפל או לחדר המיון.
  • אם הנך נוטל תרופות המעכבות את קרישת הדם, כמו אספירין או קומדין, יש להודיע לכירורג המטפל לפני קשירת הטחורים!!
  • זיהום: זיהום באיזור פי הטבעת לאחר קשירת טחורים הוא נדיר ביותר. אולם אם מופיע חום מעל °38 המלווה בכאב עז ולעיתים קושי במתן שתן יש לפנות לחדר המיון בהקדם.

 

לאחר קשירת הטחורים, חשוב להיות במעקב של כירורג המומחה בתחום זה, בכדי להעריך את יעילות הטיפול. אנו מאחלים לכם הצלחה בטיפול ובכל שאלה אנא אל תהססו לפנות אלינו.