טיפול בפיסטולה פריאנלית באמצעות הזרקת תאי גזע

ניתוח במהלכו הוזרקו תאי גזע לחולת קרוהן הסובלת מפיסטולה פריאנלית בוצע ביום שישי האחרון

הניתוח, באמצעות תאי גזע שמקורם ברקמות שומן משאיבות שומן קוסמטיות, בוצע בבית החולים אסותא בתל אביב בשני מטופלים.

פרופ' חגית טולצ'ינסקי, ביצעה ביום שישי האחרון (19.07.19) ניתוח בחולת קרוהן, הסובלת מפיסטולה פריאנלית מורכבת, סיבוך שכיח של המחלה. הניתוח בוצע בתכשיר שהוטס במיוחד מספרד בחלון זמנים של 48 שעות על מנת לאפשר את הפרוצדורה.

התכשיר שהוזרק הינו טיפול מתקדם המבוסס על תאי גזע המופקים מרקמת שומן של תורם. תאי הגזע הללו מוזרקים ישירות אל דפנות הפיסטולה הפריאנלית בכדי להפחית את שיעור הדלקת ברקמה באמצעות שינוי מכוון של המערכת החיסונית. הזרקת התאים מאפשרת לרקמה חדשה לגדול ובכך להביא לסגירה של הפיסטולה. יצוין כי כיום הטיפול ניתן במסגרת הביטוחים הפרטיים בלבד ומועמד לכניסה לסל הבריאות 2020.

פיסטולה פריאנלית הינה כאמור סיבוך נפוץ של מחלת קרוהן, הבא לידי ביטוי במנהרה צרה, המתחילה מפתח פנימי בתעלה האנלית ומגיעה לפתח חיצוני בעור הסמוך לפי הטבעת. המצאות פיסטולה מהווה מטרד ניכר לחולים, שנדרשים להתמודד עם כאבים, הפרשות מרובות, קושי בניהול אורח חיים רגיל, תעסוקה, זוגיות ועוד.

כ-70-80% מהפיסטולות במחלת קרוהן הינן פיסטולות מורכבות המהוות אתגר טיפולי משמעותי. הטיפול בתאי גזע הינו בשורה חדשה ומקור תקווה לשיפור איכות החיים של החולים. ע"פ המחקרים הקיימים הסיכוי לריפוי של הפיסטולה לאחר שנה הוא 56%.